🔥Przygotuj swój sklep na Black Friday - Sprawdź szczegóły!🔥
Pakiet startowy Maxsote
2 039,00 zł
VPS vs Dedicated. Fight!

Jeżeli jesteś posiadaczem wielkiej witryny internetowej, która zaczyna przyciągać wielu odwiedzających, prawdopodobnie zaczynasz się zastanawiać nad możliwymi zaletami uaktualnienia Twojego obecnego rozwiązania do całkiem nowego planu hostingowego. Dla wielu firm ta kwestia sprowadza się do dwóch wyborów: VPS (Virtual Private Server) lub dedykowanego hostingu. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań, które często oscylują wokół tytułowego tematu oraz dokonamy analizy, dzięki której będziesz w stanie wybrać odpowiedni plan dla swojego przedsięwzięcia internetowego. Na początek odpowiedzmy sobie na podstawowe pytanie:

Czym tak właściwie jest serwer?

Jest po prostu komputerem, posiadającym dysk twardy, pamięć, porty wejścia i wyjścia, dlatego też pod wieloma względami jest bardzo podobny do komputera stojącego w naszych domach. Niezależnie od tego, czy posiadasz hosting dedykowany, czy też serwer VPS, to im mocniejsza i co za tym idzie, wydajniejsza jest maszyna, na której opisywane usługi są uruchomione, tym szybciej Twoja witryna będzie mogła działać. Niektóre z wyżej wymienionych cech sprzętu są szczególnie ważne w przypadku wyboru serwera. Należą do nich: - Prędkość procesora - Ilość dostępnej pamięci - Ilość miejsca na dysku W takim razie, co sprawia, że wybór serwera jest tak problematyczny? Odpowiedzi należy szukać w dwóch innych czynnikach, które przyczyniają się do działania środowiska serwerowego: - planie hostingowym - sposobie, w jaki zasoby sprzętowe są rzeczywiście używane na serwerze Plan hostingowy jest czymś więcej niż serwerem. Składa się on zarówno z maszyny fizycznej, jak i szeregu usług związanych z zarządzaniem, takich jak aktualizacje oprogramowania, różne protokoły zabezpieczeń (skanowanie w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania i automatyczne usuwanie wirusów), a także ogólne monitorowanie wydajności naszej usługi. Aby dokładnie ocenić przydatność planu hostingowego, należy pamiętać o następujących czynnikach: - rodzaju sprzętu serwera - różnych usługach zarządzania - sposobie, w jaki zasoby są rozdzielone

Hosting dedykowany a VPS

W przypadku dedykowanego planu hostingowego, istnieje tylko jeden użytkownik, który posiada wszystkie zasoby sprzętowe na serwerze. Kontrastując, w przypadku planu VPS, serwer może być użytkowany przez wielu użytkowników. Dedykowany hosting można porównać do posiadania komputera osobistego w swoim domu. To Ty posiadasz cały sprzęt i tylko Ty masz do niego dostęp. VPS, z drugiej strony, można porównać do komputera współdzielonego przez wielu użytkowników. Wyobraź sobie biuro z jednym komputerem i czterema pracownikami. Każdy z nich posiada indywidualną mysz, klawiaturę oraz ekran podłączone do jednej maszyny. W sumie jeden komputer posiada 4 myszy, 4 klawiatury i 4 monitory. Każdy użytkownik posiada osobną wersję systemu Windows i każdy z nich posiada przydzieloną 1/4 przestrzeni dyskowej. Serwery VPS korzystają z technologii wirtualizacji w celu skutecznego rozdzielenia zasobów wśród wielu użytkowników. Jeśli sprzęt składa się z 500 GB dysku twardego, 12 GB pamięci oraz cztery osoby używają sprzętu, otrzymają one po 125 GB przestrzeni dyskowej i 3 GB pamięci. Ważną kwestią jest, aby zrozumieć, że główną różnicą między VPS a dedykowanymi serwerami, którą warto podkreślić, jest sposób, w jaki sprzęt oraz jego zasoby są używane.

Bezpieczeństwo
Serwery dedykowane są generalnie bardziej bezpieczne niż serwery VPS. Wynika to z faktu, że oprócz wszystkich typowych zagrożeń z jakimi musi się zmierzyć każdy plan hostingowy, serwery VPS mają szczególną słabość, której dedykowane rozwiązania nie posiadają, a mianowicie: hipernadzorcę (ang. hypervisor). Jest to narzędzie niezbędne do prowadzenia procesu witrualizacji, nadzorujące tworzenie oraz przydział zasobów maszyny. Zazwyczaj większość wirusów, w przeważającej ilości przypadków atakuje tylko jedną maszynę wirtualną, jednak kiedy złośliwemu oprogramowaniu uda się całkowicie ominąć hipernadzorcę, niechciany kod potrafi rozprzestrzenić się na wszystkie konta na serwerze.

Konfiguracja
Konfiguracja jest jednym z aspektów, w którym serwery dedykowane mocno się wyróżniają na tle pozostałych rozwiązań. Jako że jesteś jedynym użytkownikiem w systemie, masz niemal całkowitą kontrolę nad zasobami maszyny, dzięki czemu możesz dokonać bezpośrednio zmian w swoim oprogramowaniu. Dzięki pełnej kontroli nad serwerem, będziesz w stanie ustawić konfigurację, która będzie idealnie skrojona dla Twojej witryny, nad którą pracujesz. Większość użytkowników nie skorzysta w tych możliwości, jednak dla tych, którzy potrzebują skonfigurować swój serwer na potrzeby wyspecjalizowanej aplikacji, bądź w przypadku posiadania ogromnej ilości odwiedzin na swojej witrynie, serwer dedykowany będzie jedynym opłacalnym wyborem.

Wydajność
Wydajność jest w dużej mierze związana ze specyfikacją sprzętową serwera. Biorąc pod uwagę dwa serwery o tej samej specyfikacji, serwery dedykowane zawsze mają przewagę nad VPS, z prostej przyczyny - nie musisz dzielić zasobów pomiędzy innych urzytkowników. Jak dokonać wyboru pomiędzy serwerem dedykowanym, a VPS Jeżeli firma nie generuje jeszcze wystarczającej ilości zasobów finansowych, aby pozwolić sobie na serwer dedykowany, hosting VPS będzie w tym wypadku najlepszym wyborem. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, to dodatkowe ryzyko związane z możliwością pominięcia hipernadzorcy jest tak małe, że statystycznie bardzo rzadko się zdarza. Jeśli jednak rozpoczynasz działalność opierającą się na bezpieczeństwie, np. w kwestiach bankowych, prawnych czy związanych z administracją rządową, warto rozwarzyć serwer dedykowany. Należy nadmienić, że na świecie nie istnieje serwer, który jest w stanie obronić się przed każdym rodzajem ataku. Większość błędów w zabezpieczeniach powstaje przez samych użytkowników, którzy tworzą bądź używają oprogramowania, które wady w kwestii bezpieczeństwa. Zasadniczo wybór pomiędzy dwoma opisywanymi usługami oparty jest o sprawy związane z konfiguracją oraz wydajnością. Przykładowo, jeżeli absolutnym warunkiem jest możliwość korzystania z serwera o skrajnie specyficznej konfiguracji sprzętowej, powinieneś przejść na usługę dedykowaną, która pozwala zmontować włąsną fizyczną maszynę. Podobnie sprawy się mają, jeżeli chcesz korzystać z wyspecjalizowanego oprogramowania, lub chciałbyś dostosować sprzęt, ale Twoja aplikacja działała tak wydajnie, jak to tylko możliwe, w tym wypadku także serwer dedykowany to jedyne racjonalne wyjście. Warto dodać również, że jeżeli nie dysponujesz stosownym porozumieniem z firmą hostingową, która nadzoruje wszystkie niezbędne operacje na serwerze w trybie dziennym, będziesz mógł wykorzystać dodatkową moc maszyny tylko wtedy, kiedy w swoim zespole dysponujesz osobą z odpowiednimi umiejętnościami w zakresie administracji serwerów.

Czy powinienem wybrać hosting dedykowany?

Aby otrzymać odpowiedź, musisz zadać sobie dwa pytania: - czy moja witryna regularnie korzysta z ruchu przekraczającego 50 000 wyświetleń stron miesięcznie? - czy używam wysoce wyspecjalizowanego oprogramowania, takiego jak system sklepowy Shoper bądź Magento oraz czy dysponuję wiedzą bądź posiadam ludzi, którzy są w stanie poprawnie skonfigurować serwer? Jeżeli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi "tak", należy poważnie rozważyć kwestię dedykowanego rozwiązania hostingowego. Jeżeli odpowiedź na obydwa pytania brzmi "nie", serwer VPS powinien Ci w zupełności wystarczyć, a Twoja witryna nie powinna spotkać się z problemami związanymi z wydajnością.

Konkluzja
Po porównaniu ze sobą opisanych wyżej różnic pomiędzy rozwiązaniem dedykowanym a serwerem VPS powinieneś wiedzieć, które z nich będzie najlepsze dla Ciebie. Hosting VPS jest wystarczającym rozwiązaniem dla większości użytkowników, jeżeli jednak jesteś właścicielem dużego przedsięwzięcia online, takiego jak np. sklep, dobrym rozwiązaniem było by rozważyc serwer dedykowany. Nie zapomnij także, że oprócz specyfikacji sprzętowej, bardzo ważną sprawą jest poziom oraz umiejętności prezentowane przez administratorów danego serwera, dlatego, jeżeli okaże się że firma wykonująca dla Ciebie zlecenia programistyczne posiada w swojej ofercie hosting, prawdopodobnie to będzie właśnie najtrafniejszy wybór, z racji odgórnej optymalizacji rozwiązania serwerowego pod oferowaną usługę.

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 100 zł rabatu (dla zamówień powyżej 500 zł netto) lub aplikację na miesiąc gratis! Sprawdź szczegóły...
© Copyright 2024 MAXSOTE.pl All rights reserved.
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl