Pakiet startowy Maxsote
2 039,00 zł
Krótkie porównanie systemów e-commerce

Jedną z pierwszych i najważniejszych decyzji przy tworzeniu sklepu internetowego, jest wybór systemu na którym sklep będzie działał. Rynek systemów dla e-commerce jest bardzo rozbudowany, umożliwiając znalezienie silnika, pasującego do specyfiki niemalże każdego sklepu. Na samym początku warto zaznaczyć, że niemożliwe jest wybranie systemu "najlepszego", uniwersalnie pasującego do każdego sklepu i przedsiębiorcy. Dodatkowo w tym porównaniu nie wzięliśmy pod uwagę rozwiązań customowych, systemów specjalnie napisanych pod potrzeby danych sklepów. Z racji swojej specyfiki potrafią być one najlepiej dostosowane dla sklepu, jest to jednak rozwiązanie bardzo drogie, na którego stworzenie pozwolić mogą sobie tylko największe z marek i sklepów. Najbardziej podstawowym z podziałów jaki możemy zastosować jest podział na systemu płatne i darmowe, opensourcowe rozwiązania. Należy jednak pamiętać, ze dla systemów "darmowych" część dodatków i synchronizacji może być płatna.

Darmowe

Na pierwszy rzut oka można sądzić, że największą przewagą systemów o otwartych źródłach jest ich cena, bowiem nic nie stoi na przeszkodzie, by osoba o dostatecznej wiedzy użyła ich do stworzenia sklepu, bez żadnych abonamentów bądź opłat licencyjnych. Mimo to, gdy zamierzamy otworzyć sklep oparty na nich, mimo wszystko musimy przygotować się na pewne wydatki. Znalezienie odpowiedniego hostingu, jak i specjalistów od wdrożeń do dopiero pierwsze kroki oraz koszty. Wielkimi plusami takich rozwiązań są jednak ogromne bazy użytkowników, oraz równie przepastne sklepy z aplikacjami, w których można znaleźć pełne spektrum dodatków.

Magento

Prawdopodobnie najpopularniejszym system wśród darmowych rozwiązań opensourcowych. Jest to oprogramowanie niezwykle rozbudowane, co z jednej strony może być plusem dla bardziej wymagających użytkowników, ale jednocześnie może odrzucać osoby o mniejszej znajomości zagadnienia. Wiele elementów, których modyfikacja w systemach konkurencyjnych jest dość prosta, w Magento może wymagać pewnej wiedzy IT. Mimo tego ogromne możliwości jeżeli chodzi o zarządzanie i statystyki oraz prawdziwe zatrzęsienie dodatków, w dużej części darmowych doprowadziło do stworzenia ugruntowanej pozycji oraz dobrej renomy, jaką cieszy się to rozwiązanie.

PrestaShop

Bezpośrednia konkurencja systemu wyżej, różniąca się jednak od niego w dużej mierze niszą w którą jest skierowana, PrestaShop bowiem zdaje się być platformą bardziej przejrzystą, oraz łatwiejszą w obsłudze, jednak ustępująca konkurencji pod względem funkcjonalności, szczególnie w dziedzinie raportowania, oraz zarządzania zaawansowanymi elementami sklepu. Problematyczna wydaje się również wydajność tego oprogramowania, działa niezwykle wydajnie dla sklepów małych, jednak wraz ze wzrostem ilości produktów, szybkość całego sklepu potrafi potężnie spaść. Warta wspomnienia jest natomiast ogromna baza dodatków, która samymi cyframi deklasuje konkurencję, są to często jednak pluginy płatne, nieraz bardzo drogie.

WooCommerce

W przeciwieństwie do wszystkich innych platform zaprezentowanych w tym artykule, WooCommerce nie jest sam w sobie systemem pełnym, a zaledwie dodatkiem do najpopularniejszego systemu zarządzania treścią na świecie WordPressa. Nie przeszkadza to jednak w nim sklepów nieustępujących tym, zbudowanych na dedykowanych skryptach ecommercowych. Oparcie WooCommerce na WordPressie ma swoje plusy, jak i minusy. Osobom już zaznajomionych z WP, będzie zdecydowanie łatwiej wdrożyć się w obsługę sklepu. Jednak dla tych, którzy z WordPressem nie miały wcześniej kontaktu, utrudnieniem może być zestaw opcji nie związanych bezpośrednio z obsługą sklepu.

Płatne

Systemy płatne również są mocno zróżnicowane. Część firm oferuje w tym wypadku kompleksowe usługi, zamiast wykupować ich oprogramowanie w zamian za miesięczną opłatę hostują sklepy na własnych serwerach, ograniczając pracę przy instalacji sklepu do minimum. Rozwiązywanie takie mają jednak sporo minusów. Zazwyczaj ogranicza to możliwości ingerencji w silnik do minimum, znacznie zubożając pole do modyfikacji i dostosowania sklepu do własnych potrzeb. Alternatywą są licencje dożywotnie, umożliwiające postawienie oprogramowania na własnym serwerze. W tym wypadku trzeba się będzie jednak często liczyć z opłatami za pomoc techniczną producentów, oraz wsparcie dla aktualizacji.

Shoper

Kolejny system stworzony szczególnie na polski rynek, oferujący prosty i intuicyjny interfejs, ustępujący jednak pod względem ilości zawartych opcji. Odrzuca on jednak część użytkowników przez stosunkowo nieduży sklep z aplikacjami, będący jedynym możliwym rozwiązaniem dla licencji abonamentowej. Mimo to, oferuje on przyzwoite możliwości jeżeli chodzi o modyfikacje wizualne, jest wiec stosunkowo często wybierany przez średniej wielkości sklepy.

SOTE

Popularne oprogramowanie przygotowane w dużej mierze na nasze polskie podwórko. System ten zbiera pochwały za ogromne wręcz możliwości dostosowania każdego elementu sklepu, jednak idzie to w parze z dużym skomplikowaniem panelu administracyjnego, który jednocześnie nie działa tak szybko jak u większości konkurencji. Kolejnym minusem jest również uboga warstwa raportowa, oraz nietypowa budowa całego skryptu, znacząco utrudniająca jakiekolwiek modyfikacje, czy to funkcjonalne czy graficzne.

Podsumowując, rynek systemów ecommerce jest niezwykle szeroki, prawie każdy właściciel sklepu może znaleźć wśród oferowanych rozwiązań oprogramowanie pasujące do swoich potrzeb i wymagań. W wypadku większych sklepów oczywistym rozwiązaniem wydaje się być Magento, natomiast dla tych mniejszych, szczególnie działających na naszym rodzimym rynku - Shoper, jeśli jednocześnie nie pragnie głębszych modyfikacji w samym silniku sklepu.

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 100 zł rabatu (dla zamówień powyżej 500 zł netto) lub aplikację na miesiąc gratis! Sprawdź szczegóły...
© Copyright 2024 MAXSOTE.pl All rights reserved.
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl